"מערכת ה-Big Data שבנתה לנו אופיסופט מספקת לנו תמונת מצב מדויקת על ענף התחבורה הציבורית ועוזרת לנו לזהות מגמות ותופעות הדורשות התייחסות מיוחדת".

האתגר

משרד התחבורה והבטיחות בדרכים הוא הגוף הממשלתי האמון על ענף התחבורה בישראל – לרבות תחבורה ציבורית, תשתיות, מערכות משולבות ועוד. מערך התחבורה הציבורית הוא מורכב ומאתגר במיוחד, שכן הוא משלב סוגים שונים של אמצעי תחבורה ושל מפעילים (חברות אוטובוסים), וכן כמות עצומה של נהגים. בנוסף, כל תקלה עלולה לשבש את סדרי התנועה ולהשפיע על יומם של אזרחי המדינה – ועל כן מנגנוני הפיקוח והבקרה חייבים להיות איכותיים, קפדניים ומהימנים. חברת אופיסופט נבחרה לפתח עבור משרד התחבורה מערכת ביג דאטה חכמה ומתקדמת, במטרה לשפר ולייעל את מערך האוטובוסים בישראל ואת הפיקוח עליו.

מה עשינו

פיתחנו מערכת ביג דאטה ייעודית למשרד התחבורה, המתמקדת במערך התחבורה הציבורית ומגבירה את רמת הפיקוח והבקרה עליו. המערכת, 'כל נתון' שמה, מקבלת דיווח שוטף של כל הנסיעות במערך התחבורה הציבורית, ובעזרת אלגוריתמים מתקדמים מעבדת את הנתונים, מציגה תמונת מצב מדויקת בזמן אמת (לרבות על הקדמות, איחורים ונסיעות שלא בוצעו בפועל) ומעבירה את המידע לגופי האכיפה במשרד. כמו כן, המערכת סונכרנה עם מערכות נוספות במשרד התחבורה, כגון מערכות התכנון והרישוי וכן מערכות ה-GPS.

התוצאה

המערכת החדשה חוללה מהפכה של ממש בתהליכי הבקרה והאכיפה במשרד התחבורה. היא החליפה את מערך הבקרים האנושיים שפעל עד להטמעתה, ולמעשה העבירה את המשרד מבקרה מדגמית לבקרה מדויקת ומקיפה. השימוש במערכת 'כל נתון' חוסך למשרד התחבורה מיליוני שקלים מדי שנה, מספק תמונת מצב מדויקת על ענף התחבורה הציבורית בישראל ומסייע לבעלי התפקידים במשרד התחבורה להיחשף לתופעות קיימות, לזהות בעיות וכשלים ולהיערך לתרחישים עתידיים.

img